Anonimowy 10 października 2017 22:13
Mam taką sprawę. Pojawiła się ostatnio oferta konta oszczędnościowego w Getin Banku na dobre oprocentowanie, konkretnie 2,7% na 4 miesiące. Z tym, że aby uzyskać takie oprocentowanie trzeba jednocześnie założyć zwykłe konto osobiste w tym banku. Tu mam pytanie, czy konto osobiste w tym banku jest bezpłatne bez żadnych warunków np. płatności kartą na jakąś kwotę? Ja bym chętnie zdeponował w tym banku trochę oszczędności na te bardzo dobre 2,7 %, ale jeśli to konto osobiste, które także trzeba by założyć nie wiązałoby się z kosztami, czy jakimiś warunkami do spełnienia.
Sylwia 10 października 2017 22:31
Nie jest to takie atrakcyjne jak się wydaje. Z tego co widzę w Tabeli Opłat i Prowizji dla konta osobistego w Getin Banku jest warunek 1 transakcji kartą w miesiącu. Jak nie jest spełniony, to jest opłata 8 zł. Nie da się jej też uniknąć likwidując kartę, bo nie jest to opłata za kartę, tylko za prowadzenie rachunku.
Kolejna sprawa te 2,7% to jest oprocentowanie promocyjne dla nowych środków. Musiałabym się dokładnie zagłębić w regulamin w jaki sposób są naliczane nowe środki. Promocja jest na 4 miesiące. Podstawowe oprocentowanie poza promocją dla kwot do 50 tys. jest bodajże 1%.
Patrycja 12 czerwca 2018 10:04
Dzień dobry! Mam pewną zagwozdkę, będę wdzięczna za pomoc. 🙂 Otóż od kilku lat mieszkam za granicą (Niemcy), ale jeszcze nigdzie nie rozliczam podatków, ponieważ wciąż się uczę i nie mam dochodów. Czy w takim razie wciąż mogę założyć lokatę w Ideabanku (mam pl konto)? Czy rezydencja podatkowa – która nie istnieje – może być problemem?
Pozdrawiam, Patrycja.
Marek 12 czerwca 2018 10:20
Witaj Patrycjo. Wprawdzie lokaty w Idei zacząłem zakładać wiele lat temu i nie pamiętam, czy tam było pytanie o rezydencję podatkową, ale z tego co się orientuję, to przy pytaniach o tę rezydencję podatkową bankom chodzi głównie o to, czy nie jesteś obywatelem USA z rezydencją w Stanach ze względu na międzynarodowe umowy FACTA. Niemcy są w Unii Europejskiej, więc chyba nie jest to problemem. Jeżeli masz konto w Polsce, to lokata powinna się założyć. Co z tego, że obecnie nie mieszkasz w Polsce, jesteś obywatelem, zawsze możesz tu przyjechać i iść do pracy. Także wydaje mi się, że twoja rezydencja podatkowa w Polsce jest nadal aktywna. Tyle, że nie uzyskujesz dochodu w naszym kraju. Przy czym wiesz, nie jestem prawnikiem, ale wydaje mi się, że nie powinno być z tego powodu żadnych problemów ze strony Idei. Spróbuj najwyżej Ci odrzucą wniosek i odeślą pieniądze, ale to raczej bardzo mało prawdopodobne, żeby odrzucili, bo nie widzę w Twoim przypadku żadnego powodu do tego.
Anonimowy 5 lipca 2018 09:52
Witam, interesuje mnie założenie lokaty Happy na 3 miesiące, ponieważ będzie to moje pierwsze takie konto miałabym zapytania. Moje pytanie jest następujące – skoro nie wymagacie założenia konta oszczędnościowego, to w jaki sposób po 3 miesiącach wypłacie swoje pieniążki?
2 pytanie: czy lokatę można zamknąć również przez internet? Najchętniej zrobiła bym to wszystko stacjonarnie, aczkolwiek nie ma w moim mieście Waszego oddziału…
1. Po założeniu lokaty może podać Pani konto w innym banku do zwrotu środków. Domyślnie lokata po założeniu jest ustawiona jako odnawialna. Można to wyłączyć i podać od razu konto do zwrotu pieniędzy. Obecnie trzeba to zrobić na infolinii. Moim zdaniem wygodniej jest poczekać do końca, aż się odnowi, odsetki się doliczą i po odnowieniu zerwać tę odnowioną (co można zrobić przez Internet) – pieniądze wrócą razem z odsetkami na konto, które Pani poda. Jeżeli Pani nie przepada za robieniem takich rzeczy przez Internet, jak już Pani założy lokatę, to w czasie jej trwania może Pani zadzwonić do nich i wyłączyć automatyczne odnawianie, podając jednocześnie konto do zwrotu środków i odsetek po zakończeniu lokaty.
2. Tak, można ją zerwać w czasie trwania przez Internet i podać konto do zwrotu środków (może być w innym banku). Jeżeli zrobi to Pani przed zakończeniem trwania lokaty, to traci Pani odsetki. Jeżeli zrobi to Pani po zakończeniu lokaty, gdy już się odnowi i odsetki zostaną doliczone do kapitału, to po zerwaniu na konto otrzyma Pani kapitał wraz z odsetkami.
Te z BGŻ Optimy podane w artykule można zrywać przed terminem bez utraty odsetek za czas. W Idei w przypadku tych lokat, podobnie jak w prawie wszystkich bankach, zrywanie lokaty przed terminem skutkuje utratą odsetek.
Anonimowy 15 września 2018 06:18
Witam, czy jako nowy klient mogę równocześnie założyć lokatę happy i happy pro?
Jakub 17 września 2018 09:15
Nie, możesz wybrać albo jedną albo drugą. Potem tam są inne lokaty dostępne też dobre (Idea ma najlepsze oprocentowanie), ale z tych dla nowych klientów musisz wybrać jedną.
Anonimowy 2 października 2018 10:39
Dzień dobry 😉 Chciałabym zapytać, czy lokata happy jest bezpieczna? Czy mogę mieć pewność, że moje pieniążki później do mnie wrócą? Czy mam się czegoś obawiać? Jestem młodą osobą, udało mi się trochę odłożyć i mimo wielkich obaw chciałabym zaryzykować i założyć lokatę. Czy słyszeliście Państwo żeby ktoś po zakończonej lokacie miał problemy z odzyskaniem swoich oszczędności? Pozdrawiam 😉
Gość 2 października 2018 10:52
Tak samo jak każda inna lokata w banku jest gwarantowana przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (to instytucja państwowa), więc nie masz się czego obawiać. Nie ma takiej możliwości, żebyś nie dostała pieniędzy z powrotem. Masz pełny dostęp do tej lokaty przez bankowość elektroniczną i możesz sobie ją zerwać i wypłacić w dowolnym momencie, tylko że wtedy nie dostaniesz odsetek. Ta lokata jest na 3 miesiące. Po jej zakończeniu odnawia się automatycznie na kolejne 3 po powiększeniu o naliczone odsetki, ale już na kiepski procent i potem jak już się odnowi, to możesz ją zerwać i wypłacić kapitał z naliczonymi odsetkami na dowolne konto albo zmienić na jakąś inną lokatę w Idei, bo odnowionej nie opłaca się już potem trzymać.
Ewa 2 października 2018 10:53
Tak, jest bezpieczna.
Anonimowy 20 lutego 2020 11:00
Potężną wadą tej lokaty jest to, że nie można jej założyć nie posiadając polskiego numeru telefonu. Mimo, że system dopuszcza możliwość klienteli z całego świata (wybór kraju zamieszkania/ numer identyfikacji podatkowej), to nie pozwala na podanie numeru komórki innego niż polski.
Założyłam tę lokatę (a przynajmniej próbowałam) i niestety nie zauważyłam, że system samoistnie zamienił mi ten numer na polski (+48)
Nie mogę tego zmienić, chyba że odwiedzę oddziała banku w Polsce (a jak mieszkam w Australii to też mam się pofatygować?). Nawet wtedy muszę mieć polski numer i go zweryfikować.
Czyli nie dość, że nie otworzyłam lokaty, to jeszcze skutecznie zamknęłam sobie drogę dla wszystkich kolejnych produktów dla nowych klientów.
Nie mogę wprost uwierzyć, że Idea Bank ma tak archaiczny system.
Totalna beznadzieja i potężny minus tej lokaty!!!
Kuba 24 lutego 2020 13:58
Numer telefonu to tak jakby twój klucz do całej bankowości, który daje dostęp do wszystkiego. Dlatego nie może być tak, że sobie go można od tak zmienić. Ktoś mógłby się pod Ciebie podszyć i Cię okraść.
Nie próbowałem z zagranicznego numeru zakładać tej lokaty, także Ci nie podpowiem niestety.
- Archiwum komentarzy o lokatach Idea Banku [Strona 3]
- Zwrot podatku z Niemiec – jak wygląda rozliczanie się z niemieckim fiskusem?
Zobacz też: