Nasze życie nie jest proste i nigdy nie było. Jako zwykli obywatele, którzy dzielą czas między pracę i obowiązki domowe, a nierzadko także wychowywanie dzieci jesteśmy często skazani na wszechogarniający nas stres. Nerwice są więc prawdziwą plagą i dotykają coraz więcej osób.
Zabiegani, roztargnieni i wciąż szukający swojego miejsca nie możemy skupić się na tym, co dla nas ważne. W końcu postanawiamy poszukać pomocy u specjalistów. Tylko do kogo się zwrócić? Do psychiatry czy może psychologa? Co odróżnia te dwie specjalizacje i na jaką pomoc możemy liczyć z ich strony? Pora na krótki wykład, który przyda się także przedsiębiorcom poszukującym pomocy w prowadzeniu własnej firmy.
Psychiatra – trudni się badaniem i leczeniem oraz zapobieganiem zaburzeniom i chorobom psychicznym. Bada sposoby ich powstawania i skutecznego zapobiegania. Psychiatria jest nauką medyczną, psychologia – subdyscypliną filozoficzną. Psychiatrzy korzystają z psychologii, medycyny, biologii i farmakologii, specjalizują się w utrzymywaniu relacji z pacjentem, a ich edukacja bazuje na medycynie (są lekarzami – mogą przepisywać leki i przeprowadzać badania). Aby zostać psychiatrą niezbędne jest ukończenie pięcioletnich studiów. Psychiatria jest podstawową specjalnością medyczną.
Psycholog – nie jest lekarzem, posiada jednak kwalifikacje, które pozwalają mu na udzielanie świadczeń polegających na orzekaniu, opiniowaniu, psychoterapii (po skończeniu studiów podyplomowych), diagnozie psychologicznej, udzielaniu pomocy psychologicznej. Psychologiem zostaje osoba, która ukończyła jednolite magisterskie studia na kierunku psychologia. Osoby odbywające czteroletnie szkolenie z psychoterapii mogą posługiwać się tytułem psychoterapeuty. Dla każdego psychologa główną wartością powinno być dobro innych osób i niesienie im pomocy w rozwiązywaniu problemów, a także usprawnianie kontaktów międzyludzkich.
Z usług psychologów korzystają coraz częściej firmy i ich szefowie. Psychologia doskonale odnajduje się tez w takich dziedzinach jak oświata, medycyna, sport, wymiar sprawiedliwości, reklama i marketing. Coraz więcej psychologów posiada specjalizację w rekrutacji na stanowiska wielu szczebli i ma za sobą setki takich czynności, w tym także na stanowiska wyższe. Rekrutację opiera się na wywiadzie behawioralnym. Dobry psycholog, który może skutecznie pomóc naszej firmie, posiada także ogromne doświadczenie we wdrażaniu systemów ocen dla pracowników i ustanawianiu standardów obsługi klienta.
- Postaw na dobre meble do swojego ogrodu
- Telewizja przemysłowa – zabezpiecz się!
Zobacz też: