Fundusz obligacji może okazać się ciekawą alternatywą dla niskooprocentowanych lokat terminowych i kont oszczędnościowych. Odznacza się większym potencjałem zysku niż te produkty, a zarazem wiąże się ze stosunkowo niskim ryzykiem. Sprawdź, czym charakteryzują się obligacyjne fundusze inwestycyjne i kiedy warto w nie inwestować.
Fundusz obligacji – istota i charakterystyka
Fundusz obligacji to najpopularniejszy obok funduszu akcyjnego rodzaj produktów TFI. Każdy tego typu fundusz lokuje środki przede wszystkim w obligacjach o stałym lub zmiennym oprocentowaniu, emitowanych przez Skarb Państwa, przedsiębiorstwa czy gminy. Najczęściej niewielką część swoich aktywów, zwykle nie więcej niż 10%, przechowuje w gotówce.
W zależności od rodzaju instrumentów dominujących w portfelu dany fundusz obligacji można zaklasyfikować do kategorii funduszy papierów skarbowych lub funduszy papierów korporacyjnych. Te najbezpieczniejsze fundusze obligacji od około 70 do 80% środków inwestują w obligacje Skarbu Państwa, natomiast w portfelach funduszy z większym potencjałem zysku papiery korporacyjne mogą mieć nawet 50-procentowy udział. Niezależnie od tego, o których z tych funduszy mowa, oczekiwana stopa zwrotu z inwestycji jest wyższa niż w przypadku bankowych produktów oszczędnościowych.
Fundusz obligacji – kiedy warto zainwestować?
Zakup jednostek jednego z funduszy obligacji może sprawdzić się w wielu różnych sytuacjach. Takim rozwiązaniem powinny zainteresować się przede wszystkim osoby, które chciałyby skorzystać z szerokich możliwości, jakie dają fundusze, ale jednocześnie nie posiadają zaawansowanej wiedzy finansowej i inwestycyjnej. Konstrukcja funduszy obligacji jest prostsza, a wahania wartości niższe niż w przypadku agresywnych funduszy akcyjnych.
Fundusz obligacji jest dobrym wyborem dla inwestorów, którzy poszukują inwestycji o stosunkowo niskim poziomie ryzyka, a przy tym nie chcieliby zamrażać środków na wiele lat. Praktyka pokazuje, że lokowanie środków w takich funduszach najlepsze rezultaty przynosi wówczas, gdy horyzont inwestycyjny wynosi od około 2 do 4-5 lat. Fundusz obligacji sprawdzi się więc w sytuacji, gdy inwestor odkłada pieniądze z myślą o zakupie samochodu, remoncie mieszkania rozbudowie domu czy innym mniejszym lub większym celu, który zamierza zrealizować za kilka lat.
Należy podkreślić, że fundusze obligacji lepiej zachowują się zwłaszcza w czasie pogorszenia koniunktury na rynkach giełdowych. W okresach hossy, a także w długim horyzoncie czasowym, lepszym wyborem okazują się najczęściej fundusze akcyjne.
- Oszczędzanie czy inwestowanie – jaki sposób „zarabiania” pieniędzy wybrać?
- Komfortowe miejsce na szkolenie – na co zwrócić uwagę oraz gdzie go szukać?
Komentarze i opinie na forum do poradnika: “Czym jest i kiedy warto kupić fundusz obligacji?”
Dodaj komentarz
Zobacz też:
Lepiej akcji – jest ryzyko jest zabawa.
Nie każdy lubi duże ryzyko.