Fundusze inwestycyjne, zwłaszcza fundusze otwarte, stanowią jeden z najpopularniejszych i zarazem najbardziej atrakcyjnych sposobów lokowania kapitału. Sprawdź, co sprawia, że cieszą się tak dużym zainteresowaniem zarówno doświadczonych, jak i początkujących inwestorów.
Fundusze inwestycyjne – zarządzane przez ekspertów
Fundusze inwestycyjne są zarządzane przez specjalistów z zakresu inwestowania i rynków finansowych, których rolą jest możliwie jak najkorzystniej inwestować środki klientów. By móc korzystać z takiej formy lokowania kapitału, inwestor nie musi więc ani posiadać zaawansowanej wiedzy inwestycyjnej, ani na bieżąco analizować sytuacji na rynkach giełdowych.
Bogaty wybór funduszy inwestycyjnych
Na polskim rynku funduszy inwestycyjnych można spotkać obecnie blisko 1000 produktów TFI. Poszczególne fundusze różnią się między innymi potencjałem zysku, poziomem ryzyka czy stosowaną strategią i polityką inwestycyjną. Sprawia to, że praktycznie każdy inwestor może znaleźć wśród funduszy rozwiązanie dopasowane do swoich faktycznych potrzeb i oczekiwań.
Niski próg wejścia w inwestycję
Fundusze inwestycyjne otwarte dostępne są zarówno dla inwestorów z większym kapitałem, jak i tych, którzy są skłonni zainwestować niewielką ilość oszczędności. W większości przypadków lokowanie kapitału w fundusze otwarte można rozpocząć już od 100 złotych. Co więcej, najczęściej nie trzeba przy tym deklarować stałych, regularnych wpłat do funduszu.
Fundusze inwestycyjne – łatwa kontrola i wysoka płynność inwestycji
Dużą zaletą funduszy inwestycyjnych otwartych jest również ich wysoka płynność – inwestorzy mogą kupować i sprzedawać jednostki funduszy w każdym dniu roboczym. Pozwala to z łatwością w dogodnym momencie rozpocząć inwestycję, jak również szybko zareagować na niekorzystne zmiany sytuacji rynkowej, czy po prostu wypłacić z funduszu w razie potrzeby niezbędne środki.
Warto podkreślić, że ponieważ codziennie jest też wyceniana wartość aktywów funduszy, można również na bieżąco kontrolować efekty swojej inwestycji. Notowania jednostek funduszy są publikowane na wielu portalach ogólnotematycznych oraz w serwisach finansowych.
Dobra ochrona interesów klientów
Zarówno przepisy prawne, jak i konstrukcja funduszy inwestycyjnych dobrze zabezpieczają interesy klientów. Aktywa funduszu są przechowywane przez niepowiązanego z danym TFI depozytariusza (bank) i nie wchodzą w skład masy upadłościowej. Oznacza to, że inwestorzy odzyskają wpłacone do funduszu środki nawet w przypadku ewentualnego bankructwa Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Ponadto towarzystwa muszą wywiązywać się obowiązków informacyjnych, czyli m.in. regularnie publikować sprawozdania finansowe.
- Filtry do ekspresów – co warto wiedzieć
- Gotowe domy prefabrykowane w technologii kanadyjskiej
Komentarze i opinie na forum do poradnika: “Dlaczego warto inwestować w fundusze inwestycyjne?”
Dodaj komentarz
Zobacz też:
Czy warto to zależy na ile się zna.
Fundusz jest dobrym rozwiązaniem jak ktoś się nieco zna, ale nie ma czasu siedzieć i pilnować cen akcji, nie chce też spekulować. Fundusze nie nadają się do szybkich spekulacji ze względu na długi czas trwania zbycia jednostek uczestnictwa.
Polecam sprawdzić ofertę mennica24.pl. Od jakiegoś czasu to właśnie u nich kupuje złoto, bo wypada cenowo najlepiej i ta oferta też jest dość bogata. Można też liczyć na profesjonalną obsługę Osoby, które tam pracują rzeczywiście bardzo dobrze znają tematykę więc warto z takiej pomocy skorzystać jak ktoś dopiero zaczyna z inwestycjami.