Ciekły azot to substancja, która obecnie jest często wykorzystywana w wielu dziedzinach przemysłu i techniki.
Osiąga bardzo niskie temperatury, co pozwala na skuteczne mrożenie tak wrażliwych materiałów jak komórki i tkanki organizmów. Skroplony azot wymaga jednak odpowiednich warunków przechowywania. Magazynowany jest w zbiornikach nazywanych naczyniami Dewara. Co trzeba o nich wiedzieć?
Czym jest naczynie Dewara?
Naczynie Dewara to rodzaj pojemnika, który służy do przechowywania materiałów tak, aby były one izolowane od środowiska zewnętrznego. W ten sposób nie dochodzi do zmian ich temperatury. Nazwa naczynia pochodzi od nazwiska jego twórcy – Jamesa Dewara. Oryginalne urządzenie skonstruowane w roku 1892 miało formę metalowej butli. W środku znajdowała się próżnia techniczna, a całość wieńczył korek.
Dlaczego odpowiednia konstrukcja naczynia Dewara jest tak istotna? Najważniejsza jest w tym przypadku próżnia. W tego typu przestrzeni znacznie spada przewodzenie energii cieplnej na skutek konwekcji. Tym samym ciepło oddziałujące na jedną z powłok jest słabo przekazywane do drugiej powłoki. Inaczej byłoby, gdyby zamiast próżni znajdowało się powietrze atmosferyczne. Poza tym warstwy naczynia Dewara są dość cienkie, zazwyczaj aluminiowe. To materiał o niskiej przewodności ciepła, a jednocześnie lekki i wytrzymały. Dodatkowo jest pokrywany warstwą odbijającą promienie. To również minimalizuje przekazywanie ciepła. Naczynia Dewara różnego rodzaju zakupić można m.in. w cryogenshop.pl.
Laboratoryjne naczynia Dewara
Naczynia Dewara są wykorzystywane w wielu laboratoriach medycznych i biologicznych do przechowywania ciekłego azotu. Substancja ta osiąga niskie temperatury i idealne nadaje się do mrożenia, magazynowania i transportowania próbek biologicznych różnego rodzaju. Dobrze sprawdzają się naczynia Dewara z płaszczem wykonanym z cienkiego azotu. Zapewnia on niską temperaturę w środku urządzenia, a przy tym nie pozwala na bezpośredni kontakt próbek z azotem.
Wybór naczyń Dewara na rynku jest całkiem spory. Zamrażarki izotermiczne są w dużej mierze produkowane ze stali nierdzewnej. Są w stanie utrzymać bardzo niską temperaturę na poziomie -190 stopni Celsjusza. Jej wahania w momencie otworzenia zbiornika są naprawdę niewielkie. Dobrze sprawdzają się także zamrażarki standardowe. Niektóre wyposażone są w specjalny alarm, który informuje o dużym wzroście temperatury wnętrza. Do wyboru są zbiorniki różnej wielkości. Pojemniki laboratoryjne wykonywane z aluminium są poręczne i lekkie. Ich pojemność waha się od 4 do nawet 50 litrów. Pozwalają na przechowywanie ciekłego azotu wykorzystywanego do zasilania innych urządzeń. Kontenery transportowe to niewielkie rozmiarowo naczynie Dewara, które nadają się do transportu próbek na małych dystansach. Ich pojemność nie jest duża. Warto także wspomnieć o zbiornikach parowych, które również są używane w czasie transportu próbek. Jednak pozwalają na dłuższe przechowywanie ciekłego azotu niż wspomniane kontenery transportowe. W tym przypadku jest to nawet 14 dni.
Ciekawą alternatywą dla klasycznych naczyń Dewara są na pewno zamrażarki kriogeniczne. Są to urządzenia mobilne, wytrzymałe i napełniane ręcznie. Mieszczą od kilkuset to kilku tysięcy próbek. Atutem tego rozwiązania jest fakt, że można się do nich w bardzo łatwy sposób dostać w zasadzie w każdej chwili. Cieszą się one obecnie coraz większą popularnością na rynku.
- Tychy: Gdzie szukać wygodnego biura do pracy?
- 5 najlepszych gadżetów eventowych! Sprawdź, jakie rzeczy zadowolą uczestników!
Komentarze i opinie na forum do poradnika: “Do czego służy naczynie Dewara?”
Dodaj komentarz
Zobacz też:
To może w tak zwanej kuchni molekularnej się przyda. Ostatnio popularna i używa się w niej ciekłego azotu.