Poświęcając chwil kilka na refleksję z czego właściwe składa się kawa musimy niechybnie dojść do wniosku, że 99% procent jej składu to po prostu woda. To jakiej wody użyjemy do przygotowania kawy ma znaczący wpływ na jej ostateczny smak. Dlatego chcąc cieszyć się najlepszym efektem w naszej filiżance powinniśmy zadbać o jej jakość.
Dlaczego woda z kranu może się nie sprawdzić?
Zmielone ziarna kawy wypuszczają to co w nich najlepsze w kontakcie z wodą. Woda, która jest dostępna w naszym domu często jest zbyt twarda, ma w sobie zbyt duże stężenie minerałów, które nie pozwalają kawie „rozwinąć” się odpowiednio, co w efekcie daje płaską w smaku kawę, która pozostawia po sobie niedosyt i rozczarowanie – bo przecież wszystko się zgadza, młynek, dobrej jakości ziarno. Prawda jest taka, że nawet najlepsze odmiany kawy nie obronią się niczym kiedy do zaparzenia ich użyjemy niefiltrowanej wody z kranu.
Przedłużenie sprawnego funkcjonowania Twojego ekspresu
Długotrwałe działanie wody kranowej możemy obserwować gołym okiem, w czajnikach już po kilku dniach pojawia się osad. Ciężko więc zaprzeczyć, że ten sam proces zachodzi we wnętrzu Twojego ekspresu. Zbieranie się kamienia na przewodach i w grupie zaparzającej nie tylko nie wygląda pięknie. Może być też realnym zagrożeniem dla sprzętu, przepływ wody może być nierówny, co wpłynie na jakość kawy.
Jaki filtr wybrać?
Jeśli używasz ekspresu automatycznego przede wszystkim sprawdź jakie filtry do kawy rekomenduje producent i czy używanie innych nie zaszkodzi maszynie i nie wpłynie na ewentualny proces reklamacyjny w razie awarii. W razie wątpliwości możesz skontaktować się z dystrybutorem. W przypadku ekspresu przelewowego używaj dzbanka z wkładem filtrującym. Dużo możesz też dowiedzieć się odwiedzając stronę sklepu – https://www.coffeedesk.pl/ekspresy-i-mlynki/filtry-do-ekspresow/
Prewencyjność
Po co więc odkamieniać sprzęt co chwilę? Łatwiej jest zachować dobrą jakość wody i zamiast inwestować w kolejne detergenty odkamieniające kupić paczkę filtrów do ekspresu. Oszczędzi nam to wizyt w serwisach i nerwów związanych z absencją tego ważnego w każdym domu sprzętu. Nie oszukujmy się, kto z nas chciałaby stracić swoją dzienną dawkę kofeiny przez własną niedbałość?
- Własna księgowa czy biuro rachunkowe?
- Dlaczego warto inwestować w fundusze inwestycyjne?
Komentarze i opinie na forum do poradnika: “Filtry do ekspresów – co warto wiedzieć”
Dodaj komentarz
Zobacz też:
Wyglądają jak papilotki do muffinów.
Oczywiście, że najlepszą kawę robi się z filtrowanej wody 🙂 Głęboki smak i nawet dużo lepszy kolor. A dodatkowo nie trzeba odkamieniać zbytnio ekspresu, jeśli się ma dobry filtr. Dzbanki z filtrami są okej, ale moim zdaniem nie do końca wygodne – trzeba bardzo często wymieniać filtry. Ja w kuchni mam zamontowaną odwróconą osmozę pod kranem, jest to bardzo fajne rozwiązanie. Woda smaczna, miękka i bez kamienia, a dodatkowo nie zużywam już tyle plastiku.
Odwrócona osmoza super. Ja akurat mam w domu zmiękczacz na cały dom (model Ecoperla Toro), a w kuchni filtr mineralizujący do picia. Do ekspresu, do herbaty, żelazka i innych AGD używam zmiękczonej wody. No i do kąpieli – zupełnie inny stan skóry!