Składki ZUS są dla przedsiębiorców sporym obciążeniem, a na zwolnienia oraz ulgi mogą liczyć jedynie osoby stawiające pierwsze kroki w rozwoju działalności.
Nierzadko zdarza się, że moment przejścia na tak zwany pełny ZUS pokrywa się z koniecznością zamknięcia firmy, gdyż ponoszone opłaty przewyższają możliwości zarobkowania. Na szczęście działalność lub firma bez ZUS to nie mit, a całkowicie realna opcja. W jaki sposób postąpić, aby prowadzić ją zgodnie z prawem?
1. Przekształcenie firmy – firma bez ZUS
2. Umowa o dzieło
3. Działalność nierejestrowana
To, jak wielkim obciążeniem są składki, pokazują statystyki. Szacuje się, że nawet co czwarty przedsiębiorca ma w tej kwestii zaległości. Uwolnienie od tego zobowiązania może stanowić zatem dużą szansę biznesową.
Przekształcenie firmy – firma bez ZUS
Pierwszy sposób, dzięki któremu firma bez ZUS jest możliwa, to przekształcenie prowadzonej działalności w niezależny podmiot. W Polsce prowadzić można wiele form działalności, w tym spółki. Dostępne formy to:
- spółka cywilna,
- spółka akcyjna,
- spółka jawna,
- spółka komandytowa,
- spółka komandytowo-akcyjna,
- spółka partnerska,
- spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Osoby myślące o obniżeniu kosztów prowadzenia firmy powinny skupić się zwłaszcza na tej ostatniej opcji, którą finalnie wybiera 80% przedsiębiorców. Podstawowe zalety rozwiązania to niski wymagany kapitał zakładowy oraz ograniczona odpowiedzialność w przypadku popełnienia istotnych błędów.
Umowa o dzieło
Kolejną opcją jest prowadzenie działalności w oparciu o umowę o dzieło. Nie trzeba odprowadzać od niej składek, na czym korzystają przede wszystkim wykonujący wolne zawody. W tym przypadku trzeba jednak zachować ostrożność, gdyż ZUS może zakwestionować pracę nie noszącą znamion niepowtarzalnego dzieła. Warto też pamiętać, że w przypadku zatrudnienia na umowie o pracę i jednoczesnego wykonywania dodatkowych zadań na podstawie umowy o dzieło, składki trzeba odprowadzać.
Działalność nierejestrowana
Składek ZUS nie trzeba płacić także w przypadku działalności nierejestrowanej. W tym przypadku istnieją jednak ograniczenia prawne. Zgodnie z ustawą Prawo Przedsiębiorców status ten przysługuje:
- działalności, z której dochód nie przekracza w żadnym miesiącu połowy obowiązującego wynagrodzenia minimalnego,
- przedsiębiorcy, który w ciągu ostatnich 60 miesiącach nie wykonywał działalności gospodarczej.
Działalność nierejestrowana nie jest de facto firmą. Jeśli więc interesuje cię firma bez ZUS, skup się na spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.
- Dlaczego nowoczesne motocykle są bezpieczne?
- Fotograf: Katowice i cała Polska chętnie wykonują zdjęcia na płótnie
Zobacz też: