Rozwój technologiczny w branży obróbki powierzchni jest niezbędny do osiągnięcia sukcesu rynkowego. Dlaczego? Innowacje przede wszystkim pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze.
Wraz z wprowadzeniem nowej technologii zmienia się cały proces obróbki, a tę modyfikację można wykorzystać do optymalizacji w firmie. Jednym z obszarów, który wymaga stałej kontroli i ulepszania jest śrutowanie. Jak oczyszczać w maszynach wirnikowych tak, aby wyeliminować poprawki? Co wyróżnia innowacyjną śrutownicę od standardowych rozwiązań? Tego dowiesz się w dzisiejszym artykule!
Po co śrutować w maszynie wirnikowej?
Jednym z głównych celów śrutowania wirnikowego jest odciążenie operatora. W porównaniu do komory pneumatycznej, pracownik nie wchodzi do maszyny i nie musi być obecny podczas całego procesu obróbki powierzchni. Dzięki temu może w tym czasie wykonywać inne czynności, które wymagają obecności człowieka. Ponadto cały proces oczyszczania w maszynie przebiega zdecydowanie szybciej, niż śrutowanie ręczne w kabinie. Kontrolując pracę śrutownicy oraz mieszankę operacyjną można uzyskać powtarzalny efekt, jednocześnie wprowadzając oszczędności.
Ruchomy blok turbin – co to jest?
Innowacją, która zrewolucjonizowała proces śrutowania wirnikowego jest ruchomy blok turbin. Koncepcja została stworzona przez czeską firmę Kovo Staněk i polega na obracaniu się zawieszek podczas oczyszczania wewnątrz komory. Dzięki temu do oczyszczarki zmieszczą się przedmioty większe, niż do maszyny bez ruchomego bloku turbin. Koła rzutowe mogą obracać się nawet pod kątem 35 stopni, co sprawia, że detale omiatane są ścierniwem nawet w trudnodostępnych miejscach. Dodatkowo twórcy pomyśleli o możliwości sterowania szerokością i kierunkiem strumienia śrutu.
Śrutownica nowej generacji z ruchomym blokiem turbin
Ruchomy blok turbin to unikalne rozwiązanie, które można znaleźć w dwóch modelach oczyszczarek marki Kovo Staněk. Pierwszym jest śrutownica zawieszkowa TZNZ, która wraz z innymi ulepszeniami (np. zmniejszeniem liczby napędów elektrycznych i opatentowanymi turbinami MT 350) jest jednym z najwydajniejszych i najnowocześniejszych rozwiązań urządzeń aktualnie dostępnych na rynku. Drugi model to śrutownica stołowo-zawiesiowa TZZS, która w swoim wyposażeniu ma dodatkowy, obrotowy stół ułatwiający śrutowanie detali, których nie da się zawiesić na hakach.
W Polsce jedynym dystrybutorem śrutownic marki Kovo Staněk jest łódzka firma Alumetal-Technik, która oferuje testy oczyszczania detali w maszynach wirnikowych, analizę i optymalizację całego procesu, a także dobór ścierniwa do maszyny i profilu produkcji.
- Jak działa księgowość sprzedaży Amazon?
- Wysokiej jakości gadżety reklamowe dla firm
Zobacz też: