Każda osoba podejmująca swoją pierwszą pracę staje przed trudnym wyborem funduszu emerytalnego. Poza osobami, które pozostawiają wybór funduszu emerytalnego losowi. Jest to dosyć niepoważne podejście, ponieważ decydujemy o swoich pieniądzach. Aczkolwiek to dopiero czas pokaże jaki wybór byłby najlepszy. Warto jednak pamiętać, że losowanie odbywa się miedzy funduszami mającymi najmniejszy udział w rynku.
Zwykle przed losowaniem OFE jesteśmy bombardowani reklamami Funduszy Emerytalnych. Prawie każdy fundusz przedstawiam nam ranking budowany na podstawie nikomu nie znanych kryteriów, a według którego akurat ten dany fundusz jest najlepszy. Również prasa publikuje często skrajnie odmienne rankingi. Więc jak tu wybrać ten najlepszy? Najlepiej zignorować te wszystkie rankingi. Są dwa najistotniejsze elementy jakie należy wziąć pod uwagę, mianowicie: stopa zwrotu – bezwzględnie najistotniejszy parametr, oczywiście w długim okresie czasu. Często można spotkać w mediach i internecie, że to nie stopa zwrotu jest najważniejsza, że są inne ważne czynnik. Otóż to właśnie stopa zwrotu decyduje o stopniu w jakim nasze pieniądze zostaną pomnożone. Oczywiście dobre wyniki za w danym roku nie znaczą, że dany fundusz jest najlepszy. Pamiętajmy, że nasze pieniądze będą inwestowane przez wiele lata. Zatem należy podczas analizy brać pod uwagę wieloletnie wyniki. Ewentualnie można się zasugerować wynikami uzyskiwanymi w czasie bessy. W czasie hossy łatwo jest inwestować, w czasie bessy wychodzi, który fundusz potrafi sobie radzić w trudnych warunkach.
Kolejnym ważnym czynnikiem są koszty zarządzania – to nic innego jak opłata, którą płacimy funduszom za gospodarowanie naszym kapitałem. Zatem im wyższe koszty zarządzania, tym więcej fundusz potrąca dla siebie. O ile w czasie dobrej prosperity funduszu, kiedy dany fundusz emerytalny wypracowuje na tle innych zadowalające wynik, koszty zarządzania rekompensowane są wysoką stopą zwrotu, to w czasach gorszy dla danego fundusz obniżają nasz zysk. W tak długim horyzoncie czasowym każdy fundusz może mieć słabe okresy. Oczywiście po upływie 2 lat możemy bez żadnych kosztów zmienić fundusz, jednak mimo tego, że coraz więcej Polaków zmiana fundusze emerytalne, to zdecydowana większość wybiera rzaz fundusz emerytalny i nie śledzi na bieżąco jego wyników.
Teoretycznie małym funduszom emerytalnym łatwiej jest spekulować na giełdzie, przez co są w stanie wypracowywać większą stopę zwrotu niż te olbrzymie, ponieważ posiadają mniejszą ilość akcji i łatwiej jest im się ich pozbyć w czasie gorzej koniunktury. Wielkie fundusze nie są w stanie szybko obracać posiadanymi akcjami, jednakże te olbrzymy, posiadające największy kapitał są w pewnym, minimalnym stopniu w stanie chwilowo wpływać na kursy niektórych akcji. Jednak ten wpływ jest niewielki. Czasy, gdy to jeden fundusz Pionier wpływała na notowania całej GPW już dawno minęły. Należy też pamiętać, że te „małe” fundusze emerytalne to w rzeczywistości olbrzymie grypy kapitałowe, także w czasie głębokiej bessy, czy paniki na giełdzie również mocno obrywają, bo nie są w stanie szybko sprzedawać akcji. Z kolei nie należy się kierować sugestią, że duży fundusz jest bezpieczniejszy. Fakt „mały” fundusz może szybciej zbankrutować. Jednak system został skonstruowany tak, aby zabezpieczyć nasze pieniądze – jeżeli jakiś fundusz zbankrutuje, jest przejmowany przez inny, a nasz kapitał przechodzi pod zarządzanie tego przejmującego funduszu.
Podsumowując dwa najważniejsze czynniki jakie należy brać pod uwagę przy wyborze OFE: stopa zwrotu w długim okresie czasu i koszty zarządzania. Wszelkie dostępy do informacji, kontakt, rankingi itp. to zdecydowanie dalszy plan.
- Jak wybierać okna?
- Obróbka galwaniczna
Zobacz też: