Dojść do celu
Założenia NLP (neurolingwistyczne programowanie) to jeden z rodzajów podstawowych filtrów stosowanych przez ludzkie umysły do systematyzowania informacji dochodzących do nas z zewnętrznego świata. Filtrów nazywanych też czasem ramami i nakładanych przez nas przy wszystkich doświadczeniach, które są naszym udziałem, a ich wpływ na to co osiągamy jest tak wielki, że warto zdać sobie sprawę z tego, jakie filtry rządzą naszym działaniem.
Jedno z podstawowych i jednocześnie najważniejszych założeń NLP, które potrafi zmienić kierunek naszego myślenia o sto osiemdziesiąt stopni i którego przyjęcia powoduje niejako automatyczne nakierowanie wewnętrznego radaru naszego umysłu w bardziej odpowiednim kierunku, brzmi – nie ma porażek, są tylko informacje zwrotne.
Bardzo wiele osób, popełniając coś, co nazywa się potocznie błędem lub porażką, niepotrzebnie roztrząsa to w trakcie dalszego życia, nie biorąc pod uwagę pozytywnej strony takich doświadczeń. Często zdarza się, że pytają sami siebie „Jak to się stało, że mogłem tak zrobić?” lub “Dlaczego tak postąpiłem?”
A te pytania niestety zamykają nasze umysły na nowe możliwości i powodują, że nie dostrzegamy mnóstwa korzyści wynikających z tamtej sytuacji.
O wiele bardziej budujące, konstruktywne, jest myślenie, które zawiera się w założeniu NLP, które pokazuje nam korzyści płynące z naszych różnorodnych błędów.
– błąd to informacja, dzięki której się uczymy
– dzięki niemu możemy się doskonalić
– błąd w jednym kontekście, w innym może być genialnym rozwiązaniem jakiejś trudnej sprawy lub problemu
– dzięki popełnianiu błędów uczymy się, jakich rezultatów oczekujemy, a jakich chcemy uniknąć
– coś, co inni nazywają błędem, może być źródłem nowych okryć i sukcesów, i zwiększa elastyczność i umiejętności oceny sytuacji
Jedna z anegdot przytaczana przy okazji omawiania tego założenia NLP mówi o Edisonie, człowieku, który wynalazł żarówkę.
Podobno zdarzyło się, że kiedyś dziennikarz zadał mu pytanie: “Próbował pan ponad sto razy stworzyć żarówkę. Czy to nie było frustrujące, wykonać tyle bezskutecznych prób i doświadczeń?”
Podobno Edison z pełnym spokojem odpowiedział na to: “Ależ skąd. Ja po prostu wynalazłem ponad sto sposobów na skonstruowanie żarówki, która nie świeci!”
I to jest ten użyteczny sposób myślenia, który pozwala ludziom odkrywać nowe wielkie rzeczy, osiągać sukcesy bez zrażania się tym, co nie przyniosło w danym momencie efektu, wyciągać budujące wnioski i uczyć się szybciej, i z większą radością i efektywniej. Dzięki temu, co ktoś kiedyś nazwał błędem, możemy dziś pić trunek zwany szampanem, dzięki błędowi Kolumb odkrył Amerykę.
- Spokojny sen
- Wizytówki
Zobacz też: