Specyfika branży przemysłowej charakteryzuje się ogromną wydajnością, dynamiką pracy oraz sporym wyzwaniem dla personelu, ale również samych maszyn.
Wyeksploatowane i wyczerpane urządzenia mogą zostać poddane skutecznej regeneracji. W jaki sposób obróbka skrawaniem może być doskonałą metodą regeneracji?
Czym jest obróbka skrawaniem i jakie jest jej zastosowanie?
Proces obróbki skrawaniem jest sposobem na nadanie odpowiednich wymiarów danego obiektu. Materiałami poddawanymi całej procedurze są najczęściej metale, dlatego wymagane jest wykorzystanie zaawansowanych narzędzi. W efekcie dany produkt zyskuje pożądany kształt oraz odpowiednie parametry techniczne.
Obróbka skrawaniem to bardzo popularne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie liczy się dokładność wymiarów. Wiele sektorów docenia wysoką precyzję metody, a klienci reprezentują branżę przemysłową, spożywczą, motoryzacyjną, a także producentów mebli i wiele innych.
Dobór technologii obróbki skrawania
Obróbka skrawaniem dzieli się na dwa rodzaje, a każdy z nich zależy od wymagań dotyczących dokładności wykonania elementu oraz rodzaju użytego narzędzia. Obróbka wiórowa wykorzystuje narzędzia o ustalonej geometrii i liczbie ostrzy. Obróbka wiórowa jest jedną z najczęściej wykorzystywanych metod przekształcania surowego materiału w detal o określonej formie i wymiarach.
Kolejna kategoria to obróbka ścierna, wyróżnia nadaniem odpowiedniej jakości powierzchni obrabianego elementu. W tym przypadku wykorzystuje się drobne ostrza o nieokreślonej liczbie i kształcie. Charakteryzuje się ona bardzo małą głębokością skrawania i w procesie technologicznym jest obróbką wykańczającą.
Zalety obróbki skrawaniem
Atuty obróbki skrawaniem doskonale wpisują się w charakter działalności jej odbiorców. Precyzja jest podstawową korzyścią, którą doceniają przedstawiciele wielu branż. Dbałość o geometrię i jakość wykonania elementów i detali gwarantuje , wytrzymałość, funkcjonalność oraz ergonomię użycia.
Kolejnym czynnikiem jest personalizacja z wykorzystaniem nowoczesnych technologii komputerowych do konkretnego zamówienia. Ogromny potencjał wykorzystywanych komputerów gwarantuje, że każda praca zostanie dopasowana do wymagań i parametrów konkretnej realizacji. W tym miejscu warto podkreślić, że automatyzacja całego procesu gwarantuje również inne plusy.
Jest to powtarzalność. Automatyczne sterowanie umożliwia bardzo dokładne ustawienie parametrów, więc maszyna generuje ilość produktów dopasowanych do potrzeb. To oszczędza spore ilości czasu, które są niezwykle cennym zasobem każdego biznesu.
Wykorzystanie technologii eliminuje także ryzyko powstania błędów lub niedoskonałości. Obróbka zapewnia ekonomiczność oraz optymalizowanie budżetu każdego klienta.
Jak konserwuje się maszyny przemysłowe?
Regularny serwis maszyn przemysłowych jest czynnością niezwykle ważną w kontekście pracy całego zakładu. Nagłe awarie lub niespodziewane uszkodzenia mogą doprowadzić do zatrzymania w produkcji, czyli niezwykle kosztownych przestojów.
Maszyny przemysłowe powinny być systematycznie serwisowane i remontowane zgodnie z zaleceniami producenta lub standardów opracowanych w zakładzie, w którym pracują. Właśnie tutaj sprawdzi się usługa obróbki skrawania. To właśnie z jej pomocą jest możliwe odtworzenie lub zregenerowanie „zużytych” części, przywracając im pierwotne funkcje. Takie rozwiązanie zwiększy wydajność pracy, bez konieczności inwestowania w nowe elementy!
Jednak serwis musi zostać wykonany pod okiem prawdziwych specjalistów. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że ingerencja w sprzęt jedynie pogorszy już wyeksploatowany stan maszyny. Firma Turbolab wykazuje ogromne doświadczenie w realizacji tak delikatnych zadań, a w swej ofercie posiada honowanie otworów centralnych wałów, tulejowanie cylindrów lub honowanie cylindrów. Cena takiego partnera stanowczo wykracza poza aspekty finansowe!
- Jak zostać profesjonalnym rekruterem?
- Czy ogród wertykalny się kurzy?
Zobacz też: