Mówiąc najprościej, ocena kondycji finansowej jednoosobowej działalności gospodarczej to bardzo dokładna i szczegółowa np. analiza ryzyka kredytowego, której dokonują banki m.in. przed zawarciem umowy. Tego typu badania dają gwarancję na to, że zawarcie transakcji z daną firmą jednoosobową nie jest ryzykowne. Wiemy, że osoba będzie w stanie systematycznie spłacać należności.
Jak ocenia się kondycję finansową firmy?
Proces oceny kondycji finansowej jednoosobowej działalności gospodarczej przebiega w sposób usystematyzowany. Właściciel firmy musi przedstawić jednak kilka dokumentów i zaświadczeń. Wśród nich można wymienić m.in. dokumenty założycielskie, czyli dokument właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej, na podstawie którego bank poznaje szczegółowe informacje na temat firmy oraz jej podstawowe założenia, wyciąg z podatkowej księgi przychodów i rozchodów, roczny bilans – podsumowanie przepływu finansowego w ciągu 12 miesięcy prowadzenia działalności, wyciąg z karty podatkowej, wyciąg z ryczałtu ewidencjonowanego. Nie wszystkie banki będą wymagać tych samych dokumentów, dlatego warto zapoznać się ze szczegółowymi wytycznymi. Powyższe dokumenty są jednak najbardziej powszechne w sytuacji, gdy staramy się o kredyt dla jednoosobowej firmy.
Ocena kondycji finansowej firmy jednoosobowej
Istnieje kilka metod, które pozwalają na uzyskanie oceny kondycji finansowej jednoosobowej działalności gospodarczej. Dzięki skutecznym rozwiązaniom można odpowiednio ocenić, czy po prostu umowa z danym właścicielem firmy będzie opłacalna. W efekcie można przewidzieć perspektywy rozwoju firmy na najbliższe lata.
Wśród rozwiązań można wymienić analizę wskaźnikową, która jest wykonywana na podstawie złożonych dokumentów. Opiera się o wskaźniki, dzięki którym można oszacować aktualną sytuację firmy. Są to następujące wskaźniki:
- wskaźnik opłacalności firmy – opiera się na szacunkach, czy właściciel firmy będzie w stanie spłacać poszczególne raty kredytu przy przewidywanych zyskach,
- wskaźnik płynności finansowej – wskaźnik ten określa się głównie na podstawie analizy aktywów oraz pasywów, którymi obraca dany przedsiębiorca,
- wskaźnik rentowności – na ten wskaźnik składa się wiele czynników, m.in. osiągane przychody, dzięki którym można określić opłacalność danego funkcjonowania firmy.
Trzeba dodatkowo podkreślić, że ocena kondycji finansowej jednoosobowej działalności gospodarczej wbrew pozorom wcale nie wynika z tego, że banki nie ufają danemu przedsiębiorcy. To po prostu standardowa procedura, którą bankowcy muszą przeprowadzić, aby umowa kredytowa mogła dojść do skutku. Analizę finansową można także przeprowadzić na własną rękę. Warto decydować się na tego typu analizy co jakiś czas, aby mieć pewność, że prowadzenie naszego biznesu jest po prostu opłacalne, a firma przynosi zysk.
Źródła:
Artykuł powstał we współpracy z https://eanaliza.pl/analiza-finansowa
- Jak wydrukować magazyn dla firmy?
- Podatek Dochodowy (Polskie podatki – czy muszą być tak wysokie?)
Komentarze i opinie na forum do poradnika: “Ocena kondycji finansowej jednoosobowej działalności gospodarczej”
Dodaj komentarz
Zobacz też:
Takie analizy się robi np. jak chce się kupić daną firmę? Jednoosobowe firmy są sprzedawane chyba tylko jak bankrutują.
Dla siebie też przecież chyba każdy robi jakąś analizę. Ja robię sam, może nie profesjonalnie, no, ale wiem to co potrzebuję.