Nieco przewrotnie określiliśmy mianem „zarabiania” zarówno oszczędzanie jak i inwestowanie, choć w rezultacie ani jedno, ani drugie nim nie jest. Warto jednak przeanalizować obie możliwości, by podjąć jedyną słuszną decyzję. Nie da się jednak tego zrobić bez wiedzy co do tego, jak obie funkcjonują i co mogą nam dać.
Oszczędzam, czyli inwestuję?
Oszczędzanie jest najpowszechniejszą formą tworzenia kapitału. Rezygnując z wydawania comiesięcznej pensji w stu procentach, odkładamy na bok jakąś kwotę pieniędzy w nadziei, że po pewnym czasie urośnie do przyjemnych rozmiarów. Oczywiście oszczędzanie wygląda tak tylko w prostej linii, gdyż oszczędzać można na codziennych zakupach, wyborze lepsze taryfy za prąd czy jeżdżąc ekonomiczniej. Specyficzną formą oszczędzania jest także lokowanie pieniędzy, które zostają nam co miesiąc na lokacie o dość niskim, ale stałym oprocentowaniu. Dzięki temu nie tylko oszczędzamy, ale i inwestujemy, co pozwoli nam płynnie przejść do…
Inwestuję, czyli ryzykuję?
Tak, pozwoliło nam to przejść do samego w sobie inwestowania, choć lokata kapitału w lokacie jest formą inwestowania. Jednak najważniejszym aspektem jest przede wszystkim inwestowanie w fundusze, czyli krótko- lub długoterminowe instrumenty, które pozwalają nam na zarobek. Im większe ryzyko, tym wyższy zysk, ale i prawdopodobieństwo straty wzrasta, dlatego warto przeanalizować, co bardziej się opłaca. Z jednej strony oszczędzanie jest bezpieczne i więcej na nim zarobimy, niż na przegranym inwestowaniu, a z drugiej nie daje gwarancji satysfakcjonujących zysków i dostarcza niewiele emocji.
Oszczędzanie może być formą inwestowania, natomiast na odwrót to nie działa. Oszczędzanie to także forma zbierania kwoty koniecznej do zainwestowania, ale nie zawsze jest ona skuteczna. Wszystko zależy jednak od konkretnej sytuacji oraz sposobu działania, a także wiedzy, bez której fundusze inwestycyjne, nawet te od Viennalife.pl mogą skończyć się porażką i stratą finansową.
- Kupuj taniej w Internecie!
- Czym jest i kiedy warto kupić fundusz obligacji?
Komentarze i opinie na forum do poradnika: “Oszczędzanie czy inwestowanie – jaki sposób „zarabiania” pieniędzy wybrać?”
Dodaj komentarz
Zobacz też:
To przede wszystkim kwestia wiedzy. Masz doświadczenie, znasz daną branże i instrumenty, możesz pokusić się o ryzyko. Nie znasz się to stracisz, więc lepiej oszczędzaj.
Z tej strony patrząc, nikt nie nauczyłby się inwestowania skoro jak się nie zna to ma oszczędzać.
Tylko lokaty i to tez zwykłe, nie żadne struktury. Jak ktoś ceni sobie bezpieczeństwo.
Frycowe trzeba zapłacić przy inwestowaniu, ale lokaty w większości banków są oprocentowane na poziomie inflacji, więc nic nie zarabiają.