Serwis Biznesowo-Finansowy

Biznes Inwestycje Pożyczki i Kredyty Gospodarka Marketing

Poprawa zdolności kredytowej – od czego zacząć?

Zanim bank przydzieli ci pożyczkę, sprawdzi twoją zdolność kredytową. Na podstawie dostarczonego do niego wniosku przeanalizuje czy jesteś w stanie spłacić swoje zobowiązanie w terminie, czy nie warto ryzykować. Negocjacje z bankiem przypominają inteligentną grę argumentacji i tak powinieneś do tego podchodzić.

Niestety na pewne czynniki nie masz odpowiedniego wpływu. Warto postarać się o przynajmniej kilka elementów, dzięki którym w oczach instytucji finansowych będziesz godnym współpracy klientem.

Twoje finanse osobiste muszą być odpowiednio uporządkowane. Zastanów się przede wszystkim czy karta kredytowa jest ci naprawdę potrzebna. Jeśli nie musisz z niej korzystać, zwróć ją do najbliższej placówki bankowej. Analiza zdolności finansowej ma swoje podłoże także w krótkoterminowych pożyczkach jakie możesz zaciągnąć podczas zakupów. Nie możesz pozbyć się karty kredytowej? Przynajmniej obniż jej limit.

Zanim zaciągniesz kolejną pożyczkę spłać wszystkie poprzednie. Każde zobowiązanie wobec jakichkolwiek instytucji finansowych będzie brane jako dodatkowe, stałe obciążenie twoich finansów osobistych. Musisz pozbyć się telewizora i kupić nowy? Przełóż to na dalszy plan lub poproś o pomoc rodzinę i znajomych.

Wydłuż okres kredytowania ja możliwie długi czas. Im krótszy czas na zwrot pożyczki tym większe ryzyko, że nie poradzisz sobie z takim zadaniem i będziesz zwlekał z uregulowaniem płatności. Rozciągając terminy dajesz sobie szansę na mniejsze raty i spokojniejszy budżet domowy. Pamiętaj, aby każdą dodatkową gotówkę, z którą nie wiesz co robić wysyłać bankowi. Im szybciej spłacić zobowiązanie, tym krócej będzie trwała twoja „niewola”.

Wybierz walutę, w której zaciągniesz pożyczkę. Złotówka będzie prawdopodobnie najlepszym wyjściem. Każdy obcy nominał to dodatkowy wymóg, który musisz spełnić dla banku. Szanse, że bank udzieli Ci dużego kredytu w euro lub dolarze amerykańskim to blisko o 20% mniejsza zdolność kredytowa w oczach pracowników instytucji finansowych.

Skomentuj »»

Zobacz również: