Czy wiesz, jak banki zabezpieczają udzielane kredyty samochodowe? Jakie rodzaje kredytów na auto można wziąć w banku? Przeczytaj nasz miniporadnik!
Kupno samochodu na kredyt
Zakup samochodu to w niemal każdym przypadku dość duża inwestycja, a jeżeli taka konieczność pojawi się nagle, może zabraknąć własnych środków do jej sfinansowania. Na szczęście nie jest to równoznaczne z rezygnacją z zakupu, gdyż do twojego wyboru jest kilka możliwości realizacji swoich motoryzacyjnych marzeń. Chodzi tu np. o leasing, standardowe kredyty gotówkowe oraz kredyty samochodowe. Ostatnie z wymienionych są dedykowane zakupowi aut oraz innego rodzaju pojazdów, w wyniku czego można liczyć na preferencyjne warunki ze strony banku.
Wybierając kredyt na auto należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych elementów, jak choćby prowizję za jego udzielenie, oprocentowanie, wysokość wkładu własnego czy dodatkowe opłaty. Wszystkie z tych czynników mogą decydować o finalnej kwocie miesięcznej spłaty lub spłaty w innej formie, o czym nieco później.
Co ciekawe, każdy kredyt samochodowy jest w pewien sposób zabezpieczony – oznacza to, że bank zabezpiecza się na wypadek sytuacji, kiedy pożyczkobiorca nie byłby w stanie uiścić właściwych należności. Do najczęstszych form zabezpieczenia kredytu na samochód zalicza się:
- zastaw rejestrowy – podczas rejestracji auta we właściwym urzędzie, w twoim dowodzie rejestracyjnym umieszczana jest informacja o wpisie do krajowego rejestru zastawów,
- cesja praw z polisy AC – w przypadku spowodowania wypadku, pieniądze z polisy ubezpieczeniowej trafią nie do ciebie, lecz do banku,
- przewłaszczenie – bank zostaje wpisany jako współwłaściciel auta.
Wszystkie powyższe regulacje są anulowane w momencie pełnej spłaty kredytu. Warto też zauważyć, że forma zabezpieczenia kredytu może mieć korzystny wpływ na obniżenie jego oprocentowania lub kwoty spłaty.
Rodzaje kredytów samochodowych
Zależnie od wybranego banku możliwe bywa zawarcie różnorodnych umów kredytowych. Najczęściej dostępne rodzaje kredytów dzieli się na 3 główne rodzaje:
- standardowy kredyt – jest bardzo zbliżony do tradycyjnego kredytu gotówkowego. Bank wraz z klientem ustalają okres spłaty kredytu i wysokość raty, którą należy uiszczać raz w miesiącu,
- kredyt jednoratowy – najczęściej występuje w formie 50/50 lub 60/40. Zazwyczaj kredyt tego rodzaju nie jest oprocentowany, trzeba jednak zapłacić za zabezpieczenie oraz odpowiednią prowizję. Kredyt należy spłacić w dwóch transzach, przy czym pierwsza wynosi co najmniej połowę wartości auta, a drugą ratę należy spłacić po upływie kilku lat,
- kredyt „balonowy” – nieco rzadziej spotykany i raczej krótkoterminowy. Na jego mocy można wymienić co kilka lat auto na nowe, co ma miejsce tuż przed spłatą ostatniej raty (jednocześnie jest ona największa ze wszystkich). Pierwsza rata wynosi natomiast zwykle około 10% wartości auta.
Bez względu na rodzaj kredytu, tego rodzaju finansowanie auta jest bardzo praktyczne i cieszy się coraz większą popularnością. Jeżeli chcesz wziąć kredyt na zakup samochodu, sprawdź dokładnie aktualną ofertę rynkową i wybierz ten, który najlepiej spełni twoje oczekiwania.
- Katowice – Nowoczesny domy jednorodzinne w kameralnej zabudowie
- Doświadczona agencja eventowa z Katowic
Komentarze i opinie na forum do poradnika: “Rodzaje kredytów samochodowych i ich zabezpieczenie”
Dodaj komentarz
Zobacz też:
Wszyscy ten leasing biorą, a nie dla każdego i nie zawsze leasing jest najkorzystniejszą formą finansowania samochodu. Czasem lepiej wybrać kredyt.
Rożnica przede wszystkim jest w kwestii posiadania auta – przy kredycie Ty jesteś właścicielem, a przy leasingu bank. Co dla kogo lepsze i jakie to ma znacznie, to już kwestia indywidualna.