Dane cyfrowe są fundamentem funkcjonowania wielu firm. Niezbędne jest więc zadbanie o ich przechowywanie i zabezpieczenie, a także stały nadzór. W perspektywie indywidualnej działalności firmy te kwestie pochłaniają wiele zasobów – zarówno jeśli chodzi o finanse, jak i przestrzeń.
Każdy współczesny przedsiębiorca stoi więc przed ważnym wyborem. Mianowicie – organizacja serwerowni na własną rękę lub przekazanie (całościowe lub częściowe) przechowywania danych w ręce zewnętrznej firmy – tak zwanego Data Center. Co należy brać pod uwagę podczas wyboru jednego z tych rozwiązań?
Przechowywanie danych w nowoczesnej, dedykowanej placówce Data Center
Centra danych (ang. data center) są w Polsce stosunkowo nowym rozwiązaniem. Wcześniej każdy przedsiębiorca musiał wyznaczyć w siedzibie firmy odpowiednią przestrzeń, w której można ulokować infrastrukturę krytyczną – niezbędną do skutecznego przechowania danych cyfrowych.
W tej kwestii jednak wiele się zmieniło. Przechowywanie danych na serwerach wymaga bowiem nie tylko posiadania samych urządzeń – ale również zapewnienia odpowiednich warunków w pomieszczeniu, a także wdrożenia wielu systemów pomocniczych. Przynajmniej jeśli zależy nam na możliwie efektywnym działaniu serwerów. Tutaj właśnie wzrasta znaczenie profesjonalnego centrum przechowywania danych.
W czym Data Center radzą sobie lepiej od przedsiębiorców?
Chcąc zrozumieć zasadniczą różnicę, pomiędzy samodzielnym przechowywaniem danych przez firmę, a magazynowaniu ich w Data Center, musimy wyobrazić sobie, na jakiej zasadzie wdrażane są owe czynności.
- W przypadku samodzielnego magazynowania danych przez firmę, serwerownia stanowi zazwyczaj jedno pomieszczenie, w którym umieszcza się całą niezbędną technologię: serwery, przekaźniki i inne urządzenia zwane infrastrukturą krytyczną. Niestety takie podejście wyklucza możliwość utrzymania odpowiednich warunków i należytego zabezpieczenia systemów.
- Centra przechowywania danych z kolei są całymi budynkami lub znacznymi ich segmentami, które stanowią zintegrowany ze sobą kompleks pomieszczeń. Na same serwery jest w nich wydzielone co najmniej jedno, osobne i obszerne pomieszczenie. Oprócz serwerowni, w data center znajdziemy różnego rodzaju pokoje techniczne – UPS-ownia, pomieszczenia dystrybucji energii i chłodu, a także telekomunikacyjne i operacyjne.
Relokacja, kolokacja i migracja – czyli podstawowe usługi Data Center
Trzema głównymi segmentami usług data center są:
- Migracja, czyli usługi związane z fizycznymi przenosinami, adaptacją oraz aktualizacją systemy lub serwerowni do poziomu ogólnie przyjętych standardów.
- Usługi relokacyjne, czyli po prostu przetransferowanie serwerowni w inne miejsce (niejako przy okazji wykonuje się w takim przypadku również rewitalizację serwerów)
- Kolokacja, czyli innymi słowy fizyczne wstawienie firmowych serwerów do centrum przechowywania danych.
Oprócz dużo lepszej logistyki i warunków przechowywania, data center zapewniają również znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa i lepszą jakość łącza. Znajdziemy w nich zaawansowane systemy przeciwpożarowe, wysokiej klasy monitoring i ochronę fizyczną, a także rezerwowe mechanizmy prądotwórcze, których zadaniem jest dostarczanie serwerowni energii w przypadku przerwania dostaw prądu.
W tym punkcie powinno stać się jasne, że dla samodzielnej firmy inwestycja we własne centrum przechowywania danych jest po prostu nieopłacalna. Z jednej strony przedsiębiorcy chcą zminimalizować koszty, z drugiej mieć serwery pod ręką – stąd też tendencja do polegania na mało efektywnym kompromisie, jakim jest własna serwerownia.
- Nietypowe wykorzystanie kartonowych pudełek w domu
- Aranżacja stoisk targowych
Zobacz też: