Korzystanie z sauny kojarzy się nam zazwyczaj z zabiegiem kosmetycznym. Jak się okazuje, sauna parowa jest także zalecana przy różnego rodzaju chorobach.
Na czym polega saunowanie i jakie są wskazanie do jego stosowania?
Sauna znana od wieków
Choć do Polski kultura saunowania dotarła stosunkowo niedawno, to pierwsze znaleziska archeologiczne udowadniają istnienie pomieszczeń z paleniskami w centralnej Azji już w okolicach VII w. p.n.e. Wówczas lud Scytów budował sauny, pełniące także rolę schronienia przed mroźnymi zimami. Palenisko posypywano śniegiem, aby wydobyć parę, która potęgowała uczucie ciepła.
W późniejszych latach w saunach kobiety rodziły, odbywały się tam również wydarzenia ważne dla kultury plemion. Wierzono też, że są to domy dla duchów.
Samo słowo „sauna” pochodzi z języka fińskiego. Ludność zamieszkująca tereny obecnej Finlandii przywędrowała tam z regionów Uralu, posiadała więc wiedzę jak ogrzewać pomieszczenia. Zaczęto budować tzw. Savu, czyli dymne sauny parowe opalane drewnem.
Podczas takiej kąpieli cieplnej smagano się brzozowymi gałązkami, a następnie opłukiwano ciało w rzece lub… tarzano się w śniegu. Dopiero po wynalezieniu mydła wprowadzono zwyczaj dokładnego mycia się przed i po saunowaniu.
W Polsce pierwsze sauny zaczęto budować na średniowiecznych zamkach i w klasztorach. Zwolennikami kąpieli parowej byli m.in. Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki czy Władysław Jagiełło. Jednak z czasem zainteresowanie tą formą higieny spadło, osiągając dno w XVII wieku, kiedy – wzorem francuskich dworów – zaczęto stosować perfumy zamiast mycia się.
Dopiero w połowie XX wieku, po zmodernizowaniu saun i montowaniu ich wewnątrz budynków, sauny zaczęły wracać do łask.
Jak korzystać z sauny?
Popularność saun, zwłaszcza na terenach Skandynawii, ma swoją przyczynę. To właśnie tam odkryto prozdrowotne właściwości korzystania z pary wodnej. Ponieważ jest to zabieg dość intymny, warto uwzględnić opcję SPA na wyłączność.
Przed wejściem do sauny należy skorzystać z toalety, umyć ciało ciepłą wodą i osuszyć je. Nie można mieć na sobie biżuterii. Do pomieszczenia wchodzimy bez ubrań, ponieważ pozwala to na lepszą termoregulację i detoksykację organizmu. Dopuszczalne jest wzięcie ze sobą ręcznika.
Prywatne SPA w województwie śląskim daje możliwość korzystania z sauny przez 3 godziny, dzięki czemu można wykonać kilka cykli saunowania. Jeden cykl polega na przebywaniu w saunie przez kilkanaście minut, następnie schłodzeniu ciała w kąpieli lub zimnym prysznicem, co powinno trwać około 10 minut. Schładzanie zawsze należy wykonywać w kierunku od stóp do serca, nigdy odwrotnie!
Taki cykl dobrze jest powtórzyć trzykrotnie, kończąc saunowanie relaksem i odprężeniem przez około pół godziny. Prywatne SPA Śląsk w Rudzie Śląskiej zapewnia specjalne miejsce, w którym można odpocząć, zapewniając przy tym uzupełnianie płynów w wodę lub sok pomidorowy (chodzi o dostarczenie organizmowi potasu utraconego podczas pocenia się).
Stosowanie sauny raz w tygodniu pozwala nie tylko na pielęgnację ciała, ale i zalecane jest przy m.in. zaburzeniach przemiany materii, leczeniu otyłości, skłonności do przeziębień, zapaleniu zatok, astmy, schorzeń reumatycznych, niektórych chorób skóry czy zapaleniu zatok.
Nie powinno się korzystać z sauny m.in. po zawale mięśnia sercowego, w trakcie miesiączki, przy chorobach wrzodowych czy podczas ciąży. Należy rozważyć wówczas inne propozycje oferty SPA, które znajdziemy np. na https://www.sinaloa-spa.pl.
- Czym kierować się podczas wyboru kancelarii adwokackiej?
- Zalety funduszy ETF
Komentarze i opinie na forum do poradnika: “Sauny w Rudzie Śląskiej”
Dodaj komentarz
Zobacz też:
Fajnie