To już standard, że przedsiębiorstwa inwestują w automatyzację transportu wewnętrznego. Celem jest przyspieszenie procesu przenoszenia różnego rodzaju ładunków i towarów, odciążenie pracowników i tym samym efektywniejsze wykorzystanie zespołu. Systemy transportu wewnętrznego mogą być zbudowane z różnych urządzeń, spośród których na szczególną uwagę zasługują transportery rolkowe. Czym są? Jakie są ich zalety? Jak dobrać je do konkretnego zakładu? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.
Czym są transportery rolkowe?
Transportery rolkowe, nazywane również przenośnikami rolkowymi, to urządzenia wykorzystywane w transporcie wewnętrznym ładunków stałych. Służą do przenoszenia różnego rodzaju towarów w obrębie jednego zakładu lub pomiędzy budynkami – na przykład z linii produkcyjnej do magazynu.
Konstrukcja przenośnika rolkowego
Transportery rolkowe nie są skomplikowanymi urządzeniami pod względem budowy. Składają się na nie dwie równoległe burty z prostopadle przymocowanymi wałkami. Ruch wałków umożliwia sprawne przenoszenie ładunków, w tym na znaczne odległości, a przede wszystkim zautomatyzowanie tego procesu, za co odpowiada elektronika sterująca.
Zastosowanie transporterów rolkowych
Przenośniki rolkowe służą do transportowania ładunków na stosunkowo bliskie odległości. Zaletą tych transporterów jest uniwersalność ich zastosowania, ponieważ można je wykorzystać do przenoszenia zarówno towarów w opakowaniach, jak i luzem. Co więcej, transportery mogą przenosić ładunki prosto do podstawionych opakowań, co znacząco przyspiesza logistykę pracy magazynu.
Transportery rolkowe znakomicie sprawdzają się do przenoszenia towarów z rampy wyładowczej do magazynu oraz dalej na stanowiska produkcyjne. Tym samym znacząco odciążają pracowników, oszczędzając firmowe zasoby – nie ma już potrzeby delegowania kilku osób do obsługi wyładunku i transportu towarów, ponieważ cały proces może zostać w pełni zautomatyzowany.
Korzyści z zastosowania transporterów rolkowych w przedsiębiorstwie
Systemy transportu wewnętrznego stanowią jedną z podstawowych inwestycji w przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych czy logistycznych. Na etapie analizowania potrzeb zakładu często okazuje się, że optymalnym rozwiązaniem będzie wykonanie linii transportowej bazującej na przenośnikach rolkowych.
Takie transportery mają kilka istotnych zalet, spośród których warto wymienić:
- Prostotę konstrukcji, co przekłada się na niezawodność i niskie koszty serwisowania przenośników;
- Uniwersalność zastosowania;
- możliwość przenoszenia bardzo ciężkich ładunków, zarówno luzem, jak i w opakowaniach;
Lista korzyści, jakie może osiągnąć przedsiębiorca dzięki zainwestowaniu w zautomatyzowany system transportu wewnętrznego bazujący na przenośnikach rolkowych, jest bardzo długa. Wspomnijmy tutaj przede wszystkim o oszczędności czasu (znaczące przyspieszenie procesu transportu wewnętrznego towarów) oraz zmniejszeniu obciążenia pracowników, co przekłada się również na bezpieczeństwo pracy i minimalizację ryzyka wypadków/urazów.
Dzięki zastosowaniu przenośników rolkowych przedsiębiorca może lepiej zorganizować pracę, delegując część pracowników do wykonywania bardziej odpowiedzialnych zadań – na przykład na linii produkcyjnej. To bezcenna korzyść w dobie problemów kadrowych, z jakimi zmaga się wiele zakładów w Polsce.
Więcej o transporterach rolkowych i korzyściach z ich zastosowania w przedsiębiorstwie możesz przeczytać w artykułach na stronie https://promuskatowice.pl/artykuly/.
Inwestycja w przenośniki rolkowe – od czego zacząć?
Na dobry początek warto rozejrzeć się za dostawcą systemów transportu wewnętrznego, w tym przenośników rolkowych. Renomowanym producentem transporterów rolkowych i innych urządzeń wchodzących w skład systemów transportowych jest spółka PROMUS Katowice. Zapoznaj się z jej ofertą na stronie https://promuskatowice.pl/.
- Zdalny dostęp do urządzeń – na czym to polega i co właściwie daje?
- Jakie metody optymalizacji kosztów wydruku przynoszą najlepszy skutek?
Zobacz też: